Projekt „Szkoła Dialogu: kompetencje słuchania, pytań i moderacji"

Realizujemy projekt „Szkoła Dialogu: kompetencje słuchania, pytań i moderacji”. To działanie mające na celu rozwój kluczowych umiejętności prowadzenia rozmów z mieszkańcami i grupami interesariuszy wśród urzędników, przedstawicieli NGO oraz lokalnych liderów. Projekt jest dofinansowany przez Fundację PZU w ramach programu Edukacja. 

Umowa zawarta w dniu 20.04.2026

Celem projektu jest podniesienie kompetencji odpowiedniego przygotowania i moderacji spotkań oraz umiejętności  w zakresie  świadomej komunikacji u osób prowadzących rozmowy z udziałem mieszkańców i grup społecznych. Projekt wzmacnia umiejętność moderowania spotkań i konsultacji w sposób uporządkowany i włączający, rozwija zdolność pracy z emocjami, napięciami i sytuacjami trudnymi oraz wspiera odpowiedzialne reagowanie w dialogu. Trwałość efektów zapewniają praktyczne wdrożenia uczestników oraz otwarte materiały edukacyjne, umożliwiające dalsze wykorzystanie wypracowanych narzędzi.

O projekcie

Szkoła Dialogu to ośmiomiesięczny program rozwijający kluczowe kompetencje: przygotowanie spotkań, uważne słuchanie, zadawanie trafnych pytań, moderacja, praca z emocjami i reagowanie na sytuacje trudne. Projekt zapewnia bezpłatny programie edukacyjno-mentoringowym dla 16 osób pracujących ze społecznościami lokalnymi.

Podczas programu uczestnikom przekażemy:

  • Skuteczne sposoby przygotowania spotkań, tak by zmniejszyć ryzyka eskalacji
  • Praktyczne narzędzia do moderowania spotkań grupowych
  • Techniki pracy nastawione na wypracowanie rozwiązań i konkretnych produktów
  • Umiejętności radzenia sobie z  trudnymi uczestnikami i silnymi emocjami na spotkaniach 
  • Zdolność przekształcania chaosu w konstruktywną pracę nad produktem
  • Zadbamy o wymianę doświadczeń i inspiracji w gronie osób, które mierzą się z takimi samymi wyzwaniami 

Program łączy zajęcia online z trzema zjazdami stacjonarnymi i indywidualnym mentoringiem. Każda uczestniczka i każdy uczestnik realizuje mini-wdrożenie – prawdziwe spotkanie, warsztat lub konsultacje – we własnym środowisku.

Dlaczego to ważne?

Nasza Fundacja promuje dialog oparty na merytorytorycznej wymianie, empatii i wzajemnym szacunku, gdzie kluczem do porozumienia jest uważne słuchanie oraz umiejętne reagowanie na trudne sytuacje. Wierzymy, że skuteczna rozmowa ze społecznościami lokalnymi wymaga nie tylko przestrzeni do spotkań, ale przede wszystkim praktycznych kompetencji moderatorskich, które pozwalają wyciszać chaos, konstruktywnie pracować po to, by wspólnie wypracowywać realne rozwiązania. 

Odbiorcy

Program skierowany jest do osób, które regularnie prowadzą spotkania z mieszkańcami lub grupami interesariuszy:

  • urzędników samorządowych i pracowników instytucji publicznych
  • przedstawicieli organizacji pozarządowych i animatorów
  • edukatorów i liderów lokalnych

Bezpośredni odbiorcy to 16 wybranych osób, w rekrutacji wyłonimy osoby z konkretnymi zadaniami zawodowymi dotyczącymi moderacji, zapewniając im praktyczne wsparcie w prowadzeniu realnych, uspołecznionych procesów w terenie.

Pośrednimi odbiorcami projektu będą odbiorcy dwóch modułów szkoleniowych online  dostępnych publicznie online oraz uczestnicy działań wdrożeniowych absolwentów “Szkoły Dialogu”.

Harmonogram i dostępność

Link do formularz rekrutacyjnego – [kliknij tutaj]

Na program „Szkoły Dialogu składa się 8 spotkań. Udział we wszystkich terminach jest warunkiem uczestnictwa w programie, sprawdź czy możesz być na wszystkich spotkaniach:

10.09.2026  (10:00 do 11:30) –  spotkanie informacyjne online
08.10.2026  (10.00 do 16.00) –  zjazd stacjonarny I. (Warszawa)
29.10.2026  (9.00 do 12.00)  –  zajęcia online
19.11.2026 (9.00 do 12.00)   –  zjazd online
17.12.2026  (10.00 do 16.00) –  zjazd stacjonarny II. (Warszawa)
14.01.2027  (9.00 do 12.00)  –  zajęcia online
18.02.2027 (9.00 do 12.00)   –  zajęcia online
04.03.2027 (10.00 do 16.00)  –  zjazd stacjonarny III. (Warszawa)