Projekt „Lepsze konsultacje z młodzieżowymi radami.”
to działanie mające na celu poprawę jakości konsultacji społecznych oraz zwiększenie zaangażowania młodzieżowych rad w procesy decyzyjne na poziomie lokalnym.

Głównym celem projektu jest monitorowanie i analiza sposobu prowadzenia konsultacji w mazowieckich gminach oraz opracowanie narzędzi i rekomendacji, które umożliwią bardziej efektywne włączanie młodzieży w lokalne procesy decyzyjne. Działania te wspierają rozwój demokratycznych standardów dialogu społecznego, kładąc nacisk na wzmocnienie roli młodzieżowych rad w reprezentacji interesów młodych obywateli.

Poza działaniami badawczymi, w ramach projektu realizujemy również szkolenia oraz kampanię informacyjną na temat Karty Praw Podstawowych UE.

Projekt jest realizowany w gminach na terenie woj. mazowieckiego (z wyłączeniem Warszawy) i stanowi działanie pilotażowe. Na jego podstawie zostaną wypracowane narzędzia i rekomendacje przydatne w kolejnych województwach Polski. 

SZKOLENIA W RAMACH GRANTU

 

Zapraszamy na webinar dla samorządów: „Jak włączać młodzieżowe rady w procesy decyzyjne?”

Serdecznie zapraszamy na webinar poświęcony aktywnemu włączaniu młodzieżowych rad w procesy decyzyjne gmin.

Kiedy i gdzie?

Wydarzenie odbędzie się online, 27 marca, w środę, w godzinach 10.00-12.00

Dla kogo?

Dla wszystkich, którzy pracują z młodzieżowymi radami, prowadzą konsultacje społeczne oraz zastanawiają się, jak podejmować lepsze decyzje w gminie.

Koszt 

Udział w webinarze jest bezpłatny.

Link do rejestracji na webinar

 
 

Zapraszamy też na szkolenie

„Jak aktywnie włączać młodzieżowe rady w procesy decyzyjne w gminie?”

Serdecznie zapraszamy na szkolenie poświęcone aktywnemu włączaniu młodzieżowych rad w procesy decyzyjne gmin.

Kiedy i gdzie?

Wydarzenie odbędzie się 19 lub 20 marca (prosimy o wybór jednego z dwóch dni) w godz. 9:30 – 15:00 w Centrum Synergia w Warszawie przy ul. Markowskiej 16

Kto może wziąć udział?

Zapraszamy 5 osób z każdej gminy: trzech przedstawicieli młodzieżowej rady, opiekuna rady oraz urzędnika odpowiedzialnego za konsultacje społeczne.

Koszt

Udział w szkoleniu jest bezpłatny.

Link do rejestracji na szkolenie

 

Dlaczego warto wziąć udział?

  • Wzmocnienie współpracy: Uczestnicy dowiedzą się, jak efektywnie angażować młodzież w życie publiczne, co przyniesie korzyści zarówno społeczności lokalnej, jak i samorządowi.
  • Praktyczne umiejętności: Przedstawimy narzędzia do prowadzenia owocnych konsultacji z młodzieżą oraz integracji ich pomysłów w działania gminy.
  • Doświadczeni trenerzy: Szkolenie poprowadzą ekspertki z Fundacji Think Tank Miasto oraz Fundacji Civis Polonus, posiadające bogate doświadczenie w pracy z młodzieżą i samorządami.

Odbiorcy projektu

Uczestnikami projektu są urzędnicy samorządowi zajmujący się konsultacjami społecznymi oraz współpracą z radami młodzieżowymi, a także młodzieżowi radni.

Odbiorcami działań, pośrednio, są wszyscy mieszkańcy miast biorących udział w projekcie – zakładamy że rozwój urzędników odpowiedzialnych za dialog przełoży się na lepszą jakość dialogu i w konsekwencji będzie oznaczać lepszą komunikację wszystkich (chętnych) mieszkańców z władzami miast.

Harmonogram projektu

  • Lipiec – sierpień 2024: Opracowanie narzędzi monitorujących i analiza procesów konsultacyjnych w 68 mazowieckich gminach. Zbieranie danych dotyczących obowiązujących procedur.
  • Wrzesień – październik 2024: Przeprowadzenie monitoringu i identyfikacja barier w angażowaniu młodzieżowych rad w procesy decyzyjne na poziomie lokalnym.
  • Listopad – grudzień 2024: Wywiady z przedstawicielami samorządów oraz obserwacje spotkań konsultacyjnych w celu oceny skuteczności działań partycypacyjnych.
  • Styczeń 2025: Przygotowanie raportu z monitoringu, rekomendacji oraz narzędzi do ewaluacji konsultacji społecznych.
  • Luty – marzec 2025: Warsztaty dla urzędników i młodzieżowych radnych oraz seminarium podsumowujące, które pozwoli na prezentację wyników i wypracowanych standardów.
  • Marzec 2025: Upowszechnienie wyników projektu, publikacja raportu oraz wydarzenia promujące wypracowane narzędzia i rekomendacje.

Wpływ projektu

mazowieckich gmin,
0

w których analizujemy procesy konsultacyjne

przedstawicieli młodzieżowych rad,
0

którzy wezmą udział w szkoleniach

urzędników,
0

którzy wezmą udział w szkoleniach nt. prowadzenia konsultacji społecznych oraz Karty Praw Podstawowych UE

Chcesz wiedzieć więcej?

Fundacja Think Tank Miasto © 2025. Wszystkie prawa zastrzeżone.